Nowości

Konserwacja skóry

 

Przed pierwszym użyciem

W celu zachowania pięknego wyglądu galanterii skórzanej należy przed pierwszym użyciem dokonać konserwacji skóry środkami impregnującymi, zabezpieczającymi, zwiększającymi trwałość produktu. Powszechnie dostępne na rynku impregnaty, pasty pielęgnacyjne i kremy ochronne zmniejszają właściwości chłonne skóry naturalnej, dzięki czemu zapobiegają absorpcji wilgoci z otoczenia, płynów, olejów i tłuszczów, które łatwiej usunąć z powierzchni torebki. Nie należy zaniedbywać regularnej konserwacji powierzchni skóry, gdyż będzie ona podatna (szczególnie skóra licowa) na opady atmosferyczne, a krople wody zamiast spływać po powierzchni torebki lub wysychać, przyczynią się do pogorszenia jakości produktu. W skrajnych przypadkach mogą powstać nawet zgrubienia w miejscach nadmiernego zawilgocenia. Dlatego też natłuszczenie surowca (np. impregnaty na bazie wosku pszczelego) jest podstawą zachowania  pierwotnych właściwości torebki.

Pamiętaj!

Zawsze zapoznaj się z ulotką preparatu, którego zamierzasz użyć. Miej pewność, że zakupiony produkt przeznaczony jest dla Twojej torebki. W przypadku wątpliwości, przetestuj działanie preparatu na niewielkim obszarze skóry w mało widocznym miejscu.

 

Pielęgnacja produktów skórzanych w trakcie użytkowania

Regularne czyszczenie i impregnacja skóry umożliwiają zachowanie jej trwałości i pięknego wyglądu. Ponadto maskowane są drobne przetarcia i zarysowania. Poniżej zamieszczamy kilka pomocnych wskazówek.

Pamiętaj!

Najpierw czyść, potem impregnuj.

Skóra licowa – usuwanie zabrudzeń za pomocą zwilżonej wodą bawełnianej szmatki, można użyć środków przeznaczonych do czyszczenia tego rodzaju skóry. Należy nie dopuścić do nadmiernego zawilgocenia. Całkowicie wysuszoną torebkę należy natłuścić kremem, woskiem lub innym preparatem, które przeznaczone są do pielęgnacji skóry licowej. Bez odpowiedniego natłuszczania skóra stanie się krucha, podatna na zarysowania, pęknięcia i będzie wchłaniać wilgoć.

Skóra lakierowana – usuwanie zabrudzeń za pomocą zwilżonej wodą bawełnianej szmatki, można użyć środków przeznaczonych do czyszczenia tego rodzaju skóry. Nie natłuszczaj skóry lakierowanej, ponieważ jej wierzchnia struktura jest zamknięta tak, by nie absorbowała płynów z otoczenia.

Zamsz, nubuk (skóry szorstkie) – szczególnie trudne w czyszczeniu, dlatego staraj się nie dopuścić do zamoczenia lub poplamienia. Usuwanie zabrudzeń za pomocą specjalnej gumy lub bloku do czyszczenia skór szorstkich. Należy ich używać delikatnie, z wyczuciem, by nie dopuścić do uszkodzenia skóry. Zabezpieczać przed wilgocią wodoodpornymi impregnatami w sprayu. Pamiętaj, że środki impregnujące zamsz lub nubuk mogą powodować przyciemnienie skóry.

Zamki, okucia, cekiny – nie spryskiwać i nie wcierać impregnatów do skóry, ponieważ mogą powodować przebarwienia lub zmatowienia.

Suszenie – przemoczoną torebkę należy suszyć w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł ciepła (grzejników, wentylatorów). Nie używaj suszarki elektrycznej.

Przechowywanie – w celu uniknięcia zdeformowania torebki wypełnij ją białym papierem pakowym lub folią bąbelkową. Nie dopuść do kontaktu z innymi materiałami, skórami, ponieważ skóra może ulec przebarwieniu.

Przebarwienia – pamiętaj, że torebki skórzane bardzo łatwo ulegają przebarwieniom, tym bardziej, gdy są nasiąknięte wodą lub potem. Unikaj kontaktu torebki z jeansami, innymi skórami, materiałami. Chroń także wnętrze torebki – pióra, długopisy i ołówki przechowuj w etui.

Ciężary – unikaj przeciążania torebki. Nawet torby na zakupy (shopper bags) nie powinny służyć do przenoszenia ciężkich przedmiotów. Owszem, są pojemne, ale pamiętaj – produkty luksusowe wymagają odpowiedniego traktowania, by takie pozostały. Zbyt duża masa spowoduje rozciągnięcie uchwytów, osłabienie szwów, zmianę kształtu i wyglądu torebki.

Kosmetyki i perfumy – produkty kosmetyczne mogą powodować przebarwienia skóry lub podszewki. Szczególnie uważaj na tusz do rzęs, szminkę, perfumy, wody toaletowe, antyperspiranty, lakiery do paznokci.

 

Pamiętaj o profesjonalistach!

Usuwanie zaschniętych plam, renowację, przywracanie oryginalnego koloru i wiele innych czynności lepiej pozostawić profesjonalistom. Farba tonująca, płynna skóra lub podobne środki, które są powszechnie dostępne, wymagają od ich użytkownika sprawnej ręki, wiedzy i doświadczenia. Dlatego też zachęcamy do korzystania z oferty czyszczenia i konserwacji galanterii skórzanej firm, które specjalizują się w tym na co dzień.